Sohbet Psikoloji Üzerinde Etkili midir?


Sohbet Psikoloji Üzerinde Etkili midir?

Psikolojik Destek Amaçlı Sohbet Siteleri

Kişiler bazı dönemlerde bulundukları ortamı arkasında bırakmak ister. Örneğin; kötü bir olay yaşanmıştır ve komşular, arkadaşlar bu olayın detaylarını öğrenmek isteyerek kişi üzerinde bir baskı kurarlar. Oysaki kişinin o anda bu olayı anlatarak tekrar tekrar yaşaması değil; o çevreden uzaklaşması, olanlardan uzaklaşması gereklidir. Günlük yaşamda insan yaşadığı kötü şeylerden sonra ortamdan uzaklaşamaz. İş, aile gibi sorumlulukları vardır. Ancak kişiler sohbet siteleri sayesinde farklı kişilerle sohbet edebilirler. Bu da o dönemdeki kişilerin psikolojik olarak kendini rahatlatmasına yardımcı olur. Tanımadığın biriyle konuşmak dahi bir olayın farklı bir pencereden değerlendirilmesi anlamına gelir. Zorunluluk hissetmeden bir olayı anlatmak kişinin çok daha rahat hissetmesini sağlayacaktır.

Sohbet Psikoloji Üzerinde Etkili midir?

İnsanlar her zaman ailesi ile içinde bulunduğu durumu konuşamaz. Kişi çevresine belirli bir kalıp sunar ve bu kalıbın dışına çıkmak istemez. Hatalarını, üzüntülerini göstermek istemez ancak anlatmaya da ihtiyaç duyar. İşte bu zamanlarda insanlar chat siteleri ile kendi psikolojilerine destek sağlayabilirler. Üstelik dışarıdan birine anlattığınız sorunlar; çok daha objektif cevaplar almanıza yardımcı olacağı için sizi daha iyi yönlendirecektir. Üstelik tanımadığınız biri ile paylaştığınız sohbet ne kadar kötü olursa olsun bir gün karşınıza çıkmayacaktır. Fakat sohbet etmek insanı bir şekilde rahatlatır. İnsan yaşadığı olayları ilk etapta konuşarak atlatır. Konuştuğunuz kişiler ise bu aşamada önemlidir. Tanıdığınız kişilere olayı net bir şekilde anlatamayabilirsiniz ancak bir yabancıya anlatırken çekineceğiniz hiçbir detay yoktur.

Psikologlar Sohbet Siteleri İçin Ne Diyor?

Psikologlar; seviyeli sohbet siteleri için iyi bir terapi ve sosyalleşme alanı açıklamasını yapıyorlar. Hiçbir psikolog sohbet sitesine karşı değil ancak doğru kullanılması gerektiğini savunuyor. Buradaki kişilerle de bir anda samimiyet kurulmaması gerektiği ve kimle ne için konuşulduğuna karar verilmesi gerektiğini düşünüyorlar. Burada sohbet ederken; zaaflarınızı ilk etapta ön plana çıkarmamanız önemli. Günlük yaşantınızda nasıl ki insanlarla samimiyetiniz zaman içerisinde gelişiyorsa burada sohbet ettiğiniz kişilerle de bu ölçüyü ayarlamanız lazım. Bazen bir kişi ile sadece birkaç saat konuşmak isteyebilirsiniz; bütün özel konularınızı anlatmak isteyebilirsiniz bu anlarda da bilgilerinizi gizlemeyi ön planda tutmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sohbet - Sohbet - Sohbet - Sohbet - Mobil Sohbet - Sohbet - Sohbet - Forum -