Kabak Tatlısı Tarifi

Kabak Tatlısı Tarifi

Kabak Tatlısı Tarifi

Faydası saymakla bitmeyen Kabak Talısı Tarifi sizlere malzemelerini tarifini ve yapımını Sohbetleyiz.com ailesi olarak anlatacağız. Avrupa ülkelerinde sıkça tüketilen kabak ülkemizde özellikle kış aylarında Kabak Tatlısı yapılarak tüketilmektedir. Çocuklarda kemik gelişiminde çok etkilidir. Demir içerdiği için kansızlığı önlemektedir. Magnezyum, Sodyum, Fosfor, Kalsiyum, Potasyum içermektedir. Göz için ve görme yeteneğiniz için çok faydalıdır.

İçerdiği beta karoten cildinizin yenilenmesini sağlar, Lekeleri azaltır ve cildinizin bebek cildi gibi taze olmasını sağlar. Bu nedenle Kozmetik ürenlerin yapımında da kullanılmaktadır.  Bal kabağının kalorisi oldukça düşük olduğu için kilonuzu etkilemez.

Kabak Talısı yapımı İçin Malzemeler

1-2 kilo toz şeker

1-2 kaşık tarçın

Üzerine ekelemek için Ceviz içi

Kabak Tatlısı Yapılışı

Kabaklarınızı önce karpuz dilimler gibi dilimleyin. Daha sonra her dilimi üçparmak aralıklarla tekrar kesin. (Büyük küpler olacak şekilde)

Dilimleme işlemi bittikten sonra kabakları geniş tencerinize dizin. Fakat dizerken tek kat olacak şekilde dizin. Üzerine şekerinizi serpin. Tüm üzerine eşit şekilde serpmeye önem gösterin. Şekerli kabakları bir gece bu şekilde bekletin. Ertesi gün üzerine tarçın ekeleyerek orta ateşte kaynatmaya bırakın. Kabaklarınız yeteri kadar sulanmazsa üzerine göz kararı su ekleyebilirsiniz. Ortalama 1 çay bardağı kadardır.

Kabak tatlısı köpürmeye başlayacaktır. Bu işlem olduktan sonra kapağını aralayın ve altını iyice kısın. Bu ayarda 45 dakıka daha pişirin. Kabaklar yumuşayınca ateşten alın. Servis ederken üzerine ceviz serpmeyi unutmayın.

error: Content is protected !!
Bedava sohbet sohbet siteleri chat siteleri