3 Mayıs Türkçülük Günü

3 Mayıs Türkçülük Günü

3 Mayıs Türkçülük Günü resmi olarak 2000 yıldan Sohbetleyiz.com fazla süredir tarih sahneside yer alan Türk milletinin bayramlarından birisidir. Yakın tarihe baktığımızda bu bayramın kutlanması son derece önemlidir. Peki 3 Mayıs Türkçülük günü nedir? Bayramın nereden geldiği merak edilen konular arasında yer alıyor. Nihal Atsız, Nejdet Sançar, Alparslan Türkeş ve Zeki Velidi Togan gibi dönemin ünlü yazar ve siyasi isimlerin yargılandığı Sabahattin Ali gibi isimlerin davacı olduğu bu bayramın bu yıl 73. yılı kutlanıyor.

                   3 Mayıs Türkçülük Günü Nedir?

3 Mayıs Türkçülük Günü Türk milleti engin kültür birikimi ve geçmişi sayesinde kutlanması doğal olan bu bayram Türkler için önemli bir bayram niteliğine sahiptir. Çünkü Türkler sadece resmi devlet olarak 2000 yıldır tarih sahneside yer almaktadır. Cumhuriyetin kuruluş dönemini takip eden yıllarda Türkçülük ideolojisinin anti Türkçülerin ve onların dış destekçilerinin büyük çaplı çatışmalarına neden olmuştur. Yaşanan çatışmaların ardından bir dizi siyasi olaylar, yargılamalar meydana gelmiştir.

                                3 Mayıs Türkçülük Gününün Tarihi

Irkçılık-Turancılık Davası, 7 Eylül 1944’te başlayan ve 29 Mart 1945’e kadar süren, Türk siyasetinde önde gelen 23 ismin Irkçılık-Turancılık suçlamasıyla yargılandığı sürecin adıdır. Türkçülük-Turancılık davasının gerekçelerinden biri olarak gösterilen Hüseyin Nihal Atsız -Sabahattin Ali davasının 3 Mayıs 1944 tarihli duruşmasından sonra yaşanan “Ankara Nümayışı”nı anmak amacıyla, ilk defa 3 Mayıs 1945 tarihinde Tophane Askerî hapishanesinde Nihal Atsız, Zeki Velidi Togan, Nejdet Sançar ve Reha Oğuz Türkkan başta olmak üzere 10 mahkûm tarafından kutlanmıştır.

Daha sonraki senelerde de devam eden toplantılar Türkçülük Günü (Bayramı) adını almıştır. Yargılama sonucunda Zeki Velidi Togan, Hüseyin Nihal Atsız, Alparslan Türkeş, Reha Oğuz Türkkan, Cihat Savaş Fer, Nurullah Barıman, Fethi Tevetoğlu, Nejdet Sançar, Cebbar Şenel ve Cemal Oğuz Öcal çeşitli cezalara çarptırıldılar.

Dönemin Başbakanı Şükrü Saracoğlu 5 Ağustos 1942’de TBMM’de yaptığı konuşmada şunları söylemiştir:

Biz Türk’üz, Türkçüyüz ve daima Türkçü kalacağız. Bizim için Türkçülük bir kan meselesi olduğu kadar bir vicdan ve kültür meselesidir. Biz azalan veya azaltan Türkçü değil, çoğalan ve çoğaltan Türkçüyüz. Ve her vakit bu istikamette çalışacağız.” Yazımızı birde günün anlam ve önemine Mustafa Kemal Atatürk ‘ün sözüyle kapatacağız.

Doğuşumdaki tek olağanüstülük Türk olarak dünyaya gelmemdir.(Mustafa Kemal Atatürk)

error: Content is protected !!
Bedava sohbet sohbet siteleri chat siteleri